صفحه اول | نوشته‌های عمومی | آهسته و پیوسته وبلاگنویسی کنیم

آهسته و پیوسته وبلاگنویسی کنیم

وبلاگنویسی

یکی از اصول مهم برای داشتن یک وبلاگ پربازدید و پردرآمد تداوم در کار وبلاگ‌نویسی است. وقتی وبلاگی سال‌ها مرتب در موضوعی مشخص با محتوای یکتایی نوشته می‌شود بعد از سال‌ها آرشیوی ارزشمند از مطالبی دارد که مخاطبان زیادی را بسوی خود جلب می‌کند. مهم است که وبلاگ‌نویس با چه هدف و استراتژی وبلاگش را شروع کرده است.

در تاریخ ۲۹ مِی ۲۰۰۸ میلادی دومین weblogshahr.com را برای وبلاگنویسی با هزاران طرح و نقشه خریدم و بعد از آن چندین و چندبار وبلاگش را با مطالبی راه‌اندازی کردم اما متاسفانه بعد از مدتی با دلایل مختلفی وبلاگ را حذف می‌کردم. اگر از همان روز اول که وبلاگ را راه‌اندازی کرده بودم تا الان نگه می‌داشتم، اکنون یک بایگانی حدود ۱۰ ساله از نوشته‌هایم را در این وبلاگ داشتم. اکنون که با مرور تجربیات گذشته دوباره این وبلاگ را راه‌اندازی می‌کنم و امید دارم این‌بار حیات وبلاگ تداوم خواهد داشت اولین مطلب وبلاگ را به همین موضوع «مداومت در وبلاگ‌نویسی» اختصاص داده‌ام.

مداومت در وبلاگنویسی

یکی از دلایلی که باعث تداوم وبلاگ‌نویسی می‌شود، داشتن استراتژی است. اگر وبلاگنویسی با استراتژی همراه باشد هدف‌ها مشخص است و کلیه مطالب در طول سالیان در راستای اهداف از پیش نعین شده نوشته می‌شود. تداوم وبلاگنویسی در طول سالیان باعث ایجاد رونق در کسب و کاری که وبلاگ برای آن نوشته شده است می‌شود، می‌گردد و ما را از رقبا پیش می‌اندازد. بنابراین خیلی مهم است که در ابتدای کار وبلاگنویسی استراتژی خود را تعیین کنیم و اهدافمان را از راه‌اندازی وبلاگ مشخص سازیم.

وبلاگنویسی

استراتژی راه ما را در تولید محتوایمان مشخص می‌کند. ما در این این مرحله مشخص می‌کنیم که چه محتوایی را برای چه کاری تهیه می‌کنیم. مخاطبان محتوای ما چه کسانی هستند و این محتوا برای مخاطبان چقدر ارزشمند است. اما چیزی که در این میان اهمیت دارد داشتن انگیزه برای نوشتن است. ممکن است بعد از گذشت مدتی فکر کنید کار بیهوده‌ای می‌کنید یا اینکار چنان ارزشی ندارد و … که تمام اینها باز به هدفگذاری شما برمی‌گردد.

اگر برای خودتان هدف تعیین کرده‌اید که از وبلاگتان درآمد کسب کنید و حالا بعد از مدتی با مقایسه وضعیت نه چندان خوب خود با دیگرانی که محبوب هستند و درآمد خوبی دارند؛ به این نکته بسیار مهم نیز باید دقت کنید که وبلاگ مورد مقایسه شما چند سال است که بطور مرتب می‌نویسد؟

بیاد دارم زمانی که من وبلاگ داشتم هنوز وبلاگی بنام «یک پزشک» در کار نبود اما من وبلاگم را مثل «دکتر مجیدی» مرتب بروز نکردم و در واقع تنبلی کردم و تداوم در کارم نداشتم و حالا بعد از حدود ۱۰ سال میخوام دوباره از نو شروع کنم تازه اکر بتوانم اینبار اراده داشته باشم که مرتب بنویسم. الان به خود می‌گویم که پشیمانم پشیمانم پشیمان.

ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که تعین هدف هم قوانینی دارد و از جمله مهمترین آن واقع‌بینی و واقع‌نگری است. داشتن توانایی برای نوشتن در یک موضوع خاص مطمئناً مداومت را در پی دارد پس اینکه در تعین استراتژی خود باید به این نکته مهم هم دقت کنیم که در موضوعی که مهارت، توانایی داریم و بطور خلاصه حرفی برای گفتن داریم بنویسیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس