صفحه اول | دنیای وبلاگ | مفاهیم کلیدی سئو که بعنوان یک وبلاگنویس حتماً باید بدانید

مفاهیم کلیدی سئو که بعنوان یک وبلاگنویس حتماً باید بدانید

مفاهیم کلیدی سئو که بعنوان یک وبلاگنویس حتماً باید بدانید

وقتی به عنوان یک وبلاگنویس یا وب‌مستر فعالیت می‌کنید لازم است علاوه بر آشنایی کامل با مسائل و مشخصات وبلاگ یا وبسایت با بعضی از مفاهیم کلیدی سئو نیز آشنایی داشته باشید. در اینصورت می‌توانید علاوه بر داشتن اعتماد بنفس در جمع فعالان وب از این اطلاعات در بهبود صفحات خود استفاده مطلوب کنید.

اگر بلاگ یا سایت دارید یا در حرفه‌ای مرتبط با اینترنت فعالیت می‌کنید لازم است که اطلاعات نسبی درباره SEO یا «بهینه‌سازی موتورهای جستجو» داشته باشید و یکی از آسان‌ترین روش‌ها این است که با بعضی از مفاهیم کلیدی سئو  آشنا شوید. ۲۰ عبارت مهم در خصوص SEO در زیر توضیح داده شده است؛ کسانی که قبلا با سئو آشنایی داشته‌اند این مطلب را بعنوان بازآموزی یا مرور آموخته‌ها در نظر بگیرند.

معرفی ۲۰ مورد از مفاهیم کلیدی سئو

۱- SEM

این عبارت مخفف Search Engine Marketing «بازاریابی موتورهای جستجو» بوده و بدین معنی است که از موتورهای جستجو برای بازاریابی محصولات و خدمات مختلف استفاده می‌شود. SEM به دوبخش اصلی تقسیم می‌شود. SEO و PPC. مورد اول یعنی SEO به معنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است که کمک می‌کند تا محتوا توسط موتورهای جستجو بخوبی شناسایی و در صفحات جستجو نمایش داده شوند و PPC به معنی Pay Per Click «پرداخت در ازای کلیک» و آن به معنی گرفتن کلیک از موتورهای جستجو است کلیک‌هایی که از دل نمایش لینک‌های تبلیغاتی در بین نتایج جستجو بر‌می‌آید.

۲- BackLink

این مورد link یا inlink هم نامیده می‌شود و بدین معنی است که پیوندهایی برای وب‌سایت یا وبلاگ در دیگر سایت‌ها و وبلاگ‌ها وجود دارد و باعث معرفی سایت شما به موتورهای جستجو یا بازدیدکنندگان می‌گردد. بک‌لینکها برای موتورهای جستجوگر اهمیت دارد و میزان رتبه PageRank صفحه را مورد تاثیر قرار می‌دهد.

۳- PageRank

«پِیج رنک» یکی از مفاهیم کلیدی سئو الگوریتمی است که Google برای ارزیابی نسبی مهم صفحات در وب استفاده می‌کند. ایده اصلی الگوریتم این واقعیت است که یک پیوند از صفحه A به صفحه B می‌تواند به عنوان یک رای اعتماد از صفحه A به صفحه B دیده شود. تعداد بیشتر لینک‌ها از منابع مختلف به صفحه باعث ارزش بیشتر آن صفحه می‌شود و رتبه آن صفحه را افزایش می‌دهد. البته این مورد شرایطی دارد و یکی از آنها این است که لینک‌هایی که به صفحه شما پیوند می‌شود کاملاً با محتوای آن در ارتباط باشد.

مفاهیم کلیدی سئو که بعنوان یک وبلاگنویس حتماً باید بدانید

۴- Linkbait

«لینک بایت» یک قسمتی از محتوای وب است که با هدف جذب بیشتر لینک‌ها به منظور بهبود رتبه‌بندی یا رنک در وبلاگ یا وب‌سایتی منتشر شده است. معمولاً لینک بایت بصورت یک متن کوچک نوشته می‌شود اما ممکن است یک ویدئو، فایل تصویری، کوییز یا هرچیز دیگری باشد. یک مثال کلاسیک از لینک‌بایت‌ها لیست‌های Top10 هستند که قابلیت محبوبیت بالایی در سایت‌های اشتراک لینک یا Bookmark دارند.

۵- LinkFarm

linkfarm یا مزرعه لینک، گروهی از وب‌سایت‌ها هستند که در آن هر سایت گروه به سایت‌های دیگر لینک می‌دهد و هدف آنها افزایش مصنوعی PageRank برای همه اعضای گروه «مزرعه لینک» است. این روش قبلا به عنوای یکی از تکنیک‌های افزایش رتبه صفحات وب محصوب می‌شد اما اکنون از مد افتاده و بر اساس الگوریتم جدید گوگل نوعی اسپم محسوب شده و ممکن است برای سایت‌های عضو جرائمی هم در نظر گرفته شود.

۶- Anchor text

Anchor text یا «انکر تکست» یک متن backlink است که در صفحات وب وجود دارند و قابل کلیک می‌باشند یعنی لینک شده‌اند. وجود انکر تکست غنی از کلمات کلیدی صفحه شما به SEO سایتتان کمک می‌کند زیرا گوگل این کلمات کلیدی را با محتوای وب سایت شما مرتبط می‌کند. به عنوان مثال اگر شما وبلاگی با موضوع «کاهش وزن» داشته باشید و در بعضی از متون سایت‌های دیگر مرتبط در بخشی از متن با «کاهش وزن» به شما لینک بدهندبه رتبه‌بندی سایت شما کمک شایانی می‌کند.

۷- NoFollow

NoFollow که در سال ۲۰۰۵ معرفی و توسط تعدادی از موتورهای جستجو شناسایی شد یکی از ویژگی‌های لینک دادن می‌باشد، این مورد از مفاهیم کلیدی سئو به این معنی که صاحبان وب‌سایت‌ها بوسیله آن به گوگل اعلام می‌کنند که سایت یا صفحه لینک داده شده مورد اعتمادشان نمی‌باشد و آن را تائید نمی‌کنند. این اتفاق زمانی می‌تواند بیفتد که لینک توسط خود کاربران داده شود مثلاً در بخش کامنت‌ها. یا زمانی که لینک بعنوان حامی مالی و اسپانسر تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی گوگل علامت nofollow را می‌بیند، اساساً این لینک را برای رتبه‌بندی PageRank و الگوریتم‌های جستجو محاسبه نمی‌کند.

۸- Link Sculting

با استفاده از ویژگی nofollow وبمسترها به صورت استراتژیک می‌توانستند از جریان pagerank را در سایت‌های خود استفاده کرده به صورتی که تعیین کنند که کدام لینک nofollow  و کدام یک follow باشد بنابراین رتبه صفحات مورد نظر را افزایش می‌دادند. این روش دیگر موثر نیست چون گوگل در الگوریتم خود عملکرد nofollow را تغییر داده است.

۹- Title Tag

تایتل تگ یا برچسب عنوان، به معنای کلمه عنوان یک صفحه وب است و یکی از مهمترین عوامل در الگوریتم جستجوی گوگل می‌باشد. ایده‌آل این است برچسب عنوان صفحات شما منحصر بفرد و شامل کلمات کلیدی صفحه شما باشد. هنگام مرور اینترنتی می‌توان برچسب عنوان هر صفحه وب را در بالای مرورگر مشاهده کرد.

۱۰- Meta Tags

همانند برچسب عنوان، برچسب‌های متا یا متا تگ‌ها به منظور دادن اطلاعات بیشتری از محتوای صفحه به موتورهای جستجوگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. متا تگ‌ها در کدهای HTML صفحات در بین بخش head قرار می‌گیرند و بنابراین برای خوانندگان قابل دیدن نیستند.

مفاهیم کلیدی سئو که بعنوان یک وبلاگنویس حتماً باید بدانید

۱۱- Search Algorithm

Search Algorithm یا الگوریتم جستجوی گوگل برای یافتن صفحات مربوطه برای هر جستجو استفاده می‌شود. بنا به گفته گوگل الگوریتم بیش از ۲۰۰ عامل را شامل می‌شود، از جمله ارزش PageRank، برچسب عنوان، برچسب‌های متا، محتوای وب سایت، سن دامنه و غیره.

۱۲- SERP

SERP مخفف Search Engine Results Page به معنی صفحه نتایج موتور جستجو، یکی از مفاهیم کلیدی سئو و صفحه‌ای است که در هنگام جستجو برای یک کلمه کلیدی خاص در Google یا سایر موتورهای جستجو قابل مشاهده است. مقدار ترافیک جستجو برای وب سایت شما بستگی به رتبه‌بندی آن در داخل SERPها دارد اینکه در کدام صفحه نتایج جستجو نمایش داده خواهد شد.

۱۳- Sandbox

گوگل اساساً یک شاخص جداگانه دارد که نام آن sandbox است و آن جایی است که همه وبسایت‌های جدید را  کشف کرده است. هنگامی که وبسایت‌ها در sandbox قرار دارند، در نتایج جستجو برای عبارت‌های جستجوهای معمول نمایش داده نمی‌شوند. هنگامی که Google تایید کند که این وبسایت قانونی است، آن را از sandbox و به صفحه اصلی منتقل می‌کند.

۱۴- Keyword Density

Keyword Density به معنی تراکم کلمه کلیدی است. برای پیدا کردن تراکم کلمه کلیدی هر صفحه خاصی کافی است که تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی مورد استفاده قرار گرفته است را با تعداد کل کلماتی که در صفحه استفاده شده است، تقسیم کنیم. تراکم کلمات کلیدی به عنوان یک عامل مهم در سئو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که در الگوریتم‌های قبلی هم این مساله مورد توجه قرار گرفته بود.

مفاهیم کلیدی سئو که بعنوان یک وبلاگنویس حتماً باید بدانید

۱۵-  Keyword Stuffing

Keyword Stuffing به معنی کپی کردن کلمات کلیدی است. از آنجا که تراکم کلمه کلیدی عامل مهمی در الگوریتم‌های جستجوی اولیه بود، مدیران وب با استفاده مصنوعی و غیرطبیعی از و افزایش تراکم کلمات کلیدی در وب سایت‌های خود، با سیستم سئو را بازی می‌کردند. اما دیگر این مورد کمکی به افزایش رنک صفحات نمی‌کند و حتی ممکن است باعث پنالتی و مجازت توسط گوگل شود.

۱۶- Cloaking

این تکنیک شامل ایجاد یک صفحه وب است که مطالب مختلف را به موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان نشان می‌دهد. هدف این است که صفحه را برای کلمات کلیدی خاص رتبه‌بندی کنید و سپس از ترافیک ورودی برای تبلیغ محصولات یا خدمات غیر مرتبط استفاده کنید. این تکنیک در حال حاضر بعنوان اسپم شناخته می‌شود و می‌تواند شما را در اغلب موتورهای جستجو مجازات کند.

۱۷- Web Crawler

Web Crawler یا وب سایت خزنده همچنین به عنوان ربات جستجو یا عنکبوت نامیده می‌شود و یک برنامه کامپیوتری است که وب را از طرف موتورهای جستجو مرور کرده و تلاش می‌کند تا لینک‌ها و صفحات جدید را کشف کند. این اولین گام در روند ثبت‌نام صفحات در موتورهای جستجو است.

۱۸- Duplicate Content

Duplicate Content یا محتوای تکراری به طور کلی به بلوک‌های اصلی محتوا در درون یک سایت یا در بین چند سایت اشاره دارد که کاملا با محتوای یکدیگر مطابقت دارند یا به طور قابل توجهی مشابه هستند. باید از داشتن محتوای تکراری در وب سایت خود جلوگیری کنید زیرا ممکن است مجازات شوید.

۱۹- Canonical URL

به این مفهوم است که آدرس سایت را برای موتورهای جستجو دقیقاً مشخص کنیم. به عنوان مثال در الگوریتم جدید WWW.WEBLOGSHAHR.COM با WEBLOGHSHAHR.COM متفاوت است. در صورتی که این مورد از سوی وب مسترها رعایت نشود امکان اینکه مطالب سایت تکراری تلقی شوند وجود دارد و سایت با جریمه مواجه خواهد شد. باید مورد دیگر را به مورد مدنظرمان ری دایرکت کنیم.

۲۰ – Robots.txt

 فایلی است که در شاخه اصلی سایت قرار می‌گیرد. اهمیت آن بیش از فایل است چون به ربات‌های موتورهای مختلف جستجوگر در خصوص ساختار اصلی سایت اطلاعات لازم را می‌دهد.  به عنوان مثال، از طریق فایل robots.txt ممکن است بعضی از ربات‌های جستجو خاص را مسدود کنیم و یا دسترسی به پوشه‌های خاصی از بخش درون وب سایت را محدود نماییم.

منبع: DailyBlogTips

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس